PRO MALÝ ZÁJEM VEŘEJNOSTI JE KONFERENCE 4.5.2018 ZRUŠENA A PŘESUNUTA NA JINÝ TERMÍN

I nás překvapil malý zájem o tuto krásnou akci. Jsme si jisti, že je to způsobené zejména špatným načasováním, kdy termín spadá právě do prodlouženého víkendu. Omlouváme se všem, kteří si již zakoupili vstupenku a slibujeme, že na podzim bude konference ještě zajímavější. Nezahálíme a už teď chystáme ještě větší pecku. Prosíme Vás o zachování přízně. Bude na co se těšit. Sledujte naše stránky.
Nový termín konání akce již brzy zveřejníme.

Konference rodičů s odborníky o dětech a porodech
“DĚTI AŽ NA PRVNÍM MÍSTĚ ”

Čekáte miminko a máte v hlavě spoustu otázek, které pramení ze sledování děje okolo porodnictví v Česku? Chtěli byste se na něco zeptat, dozvědět se více o tom, jak je možné porodit lépe, přirozeněji a eliminovat třeba riziko problémů při porodu?

Nebo už dítě máte, roste vám před očima, už brzo by mělo jít do školky a vy si pokládáte palčivou otázku:” Je náš školský systém pořád ještě to nejlepší, co pro své dítě mohu udělat? Není už náhodou systém memorování učiva zastaralý? Existují nějaké alternativy?"

Právě pro Vás jsme uspořádali první konferenci mezi rodiči a odborníky.        

Proč konference?

Konference se většinou pořádají v kruzích odborných, kde spolu mluví odborníci na různá témata. Ti debatují, přednášejí a hledají společnou řeč. Ale rodiče jsou také experti. Experti na své děti, kteří se ale někdy ve snaze udělat vše co nejlépe mohou někdy ztratit a tehdy jsou správné rady velmi žádoucí. Porod ani rodičovství není nemoc, ale někdy odbornou pomoc uvítáme. A tak jsme si řekli, že konference by měla proběhnout i mezi rodiči a porodníky, mezi učitelkami a rodiči, kteří jim své děti svěřují, mezi zástupci škol a rodiči plných otázek.

Potkejme se tedy.

Odborníci pro záchranu života, odborníci na zrození a odborníci na vzdělání s rodiči jako jsme my, jako jste vy, jako jsme my všichni dne 4. 5 .2018 v Sále B. Bakaly v Brně od 9:00.

Informace

Po celý čas konference bude zajištěno baby friendly prostředí. Děti budou mít k dispozici hrací koutek, maminky s malými dětmi přebalovací pult a místečko na kojení. Vše tak, aby jste se cítili s dětmi co nejlépe. O přestávkách bude zajištěna káva. Při větší pauze na oběd Vám rádi doporučíme okolní restaurace. 

  

 Program konference

 



9:00 Zahájení konference

Mgr. Michal Staněk - zakladatel Světového dne těhotenství
Mgr. Petr Hladík - 1. náměstek primátora města Brna, Mgr. Marek Šlapal - náměstek hejtmana JM kraje

 


9:20 hod - Rodinná politika v EU

Ing. Michaela Šojdrová - europoslankyně

Aktuální podpora rodiny v ČR i v EU z pohledu evroposlankyně. Pohled do minulých kroků i budoucích vizí, které se týkají nebo budou týkat nás všech. Zeptejte se přímo paní poslankyně na otázky, které vás zajímají.

Bývalá poslankyně Parlamentu ČR za KDU-ČSL, členka a místopředsedkyně výboru pro vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Působila v České školní inspekci a v Centru pro výzkum a inovace ve vzdělávání při OECD. Dlouhodobě se zabývá oblastí vzdělávání, kultury a rodinné politiky. V roce 2009 jí francouzský prezident udělil Řád za zásluhy. Činnosti v Evropském Parlamentu: Místopředsedkyně výboru pro kulturu a vzdělávání, členka výboru pro práva žen a rovnost pohlaví a jiné.


9:40 hod - Porodní domy v Česku. Sny vs. realita

Nela Faltusová - Liga lidských práv

ČR čelí výzvě, jak uspokojit potřeby žen volajících po porodním domě. Jaké jsou možnosti v rámci právních norem k možnému řešení otázky zakládání porodních domů v ČRi? Existuje možnost, jak se v brzké době můžeme porodních domů dočkat?

Právnička Ligy lidských práv a doktorandka na Masarykově univerzitě. Věnuje se zejména zdravotnickému právu a právu psychiatrických pacientů. Koordinuje internetovou poradnu „Férová nemocnice“, do které chodí dotazy týkající se práv pacientů, rodiček nevyjímaje. S problematikou porodnictví přišla úzce do styku při tvorbě grantových projektů, jejichž prostřednictvím se Liga snaží dopomoct změnám včetně úpravy legislativy týkající se porodních domů.


10:20 hod - Jak to chodí ve skutečném porodním domě

Ruth Hofmeister - Stuttgart, Německo

V ČR není fungující porodní dům. Důvody mají být rizikovost, nedostatečná odbornost a nepřipravené prostředí. Jak tyto překážky zvládají v porodním domě, kde se již léta rodí? Kolik porodů tam probíhá? Kolik jich musí být přesunuto do porodnice apod? Přednáška s odbornou záštitou profesní organizace UNIPA bude tlumočena do češtiny.

Samostatná porodní asistentka zajišťující porody doma a v porodním domě Geburtshaus Stuttgart-Mitte. Je rovněž manažerkou kvality porodního domu a jako mluvčí porodních asistentek organizovaných v německé Unii porodních asistentek ve Stuttgartu hájí zájmy porodních asistentek a právo žen volit si vlastní způsob porodu. Je matkou dvou dětí.


11:20 hod - Přežije český národ 21. století, nebo zmizí z mapy Evropy?

PhDr. Dana Hübelová, Ph.D.

Že jsme na tom s porodností v ČR špatně, slyšíme ze všech stran. Co nás tedy čeká do budoucna a na co se připravit, nám prozradí Dana Hübelová. Troufnete si odhadnout, jaká čísla přinese? Možná budete překvapenější, než čekáte.

Vedoucí Ústavu demografie a aplikované statistiky FRRMS Mendelovy univerzity v Brně.
Odborně se zaměřuje na problematiku kvality lidských zdrojů v kontextu demografických indikátorů zejména v prostředí České republiky a Evropy. Dílčím profesním zájmem je geografie zdraví v souvislosti s demografickými trendy a socio-ekonomickým a přírodním prostředím.

12:50 hod - Co nejdůležitějšího musí máma udělat, když se jí narodí dítě

PhDr. Marek Herman

Chceme být skvělé mámy a naplňovat všechny potřeby svých dětí. Přesto o sobě pochybujeme a ptáme se, zda to, co dítěti nabízíme, je opravdu to, co skutečně potřebuje. Jeden z nejuznávanějších specialistů na výchovu dětí do 6 let nám dá návod na řešení náročných mateřských situací a nabídne vhled do vnímání dětí směrem k nám. Co když děláme celou dobu něco, co není tím nejdůležitějším?

Vysokoškolstký pedagog a lektor osobního rozvoje. Autor bestselleru českých rodičů a pedagogů: "Najděte si svého marťana". Je považovaný za jednoho z největších specialistů na výchovu dětí do 6 let v ČR. Zakladatel programu „Začít spolu“ a programu „Dokážu to?“ Stál u zrodu tzv. dárcovské esemesky, projektu na podporu individuálního dárcovství a charity v ČR.


14:10 hod - Správná podpora šestinedělky v porodnici i doma

Mgr. Petra Alexová

Šestinedělí - revoluce hormonů, nástup nejistoty, nápor doposud nepoznané péče o dítě a spousta otázek. Je mnoho drobných i velkých podporujících cest, které mohou ženu v tombo období podržet. Jaké jsou pečující osoby, jaké jsou jejich role a jak uspokojit potřeby všech šestinedělek?

Psycholožka v Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie. V soukromé praxi se věnuje ženám v období těhotenství a raného mateřství. Laktační poradkyně, lektorka novorozeneckých masáží, pracuje i s Metamorfní technikou. Je součástí výcvikové skupiny Transitions - léčba porodního traumatu. Věří, že období Porodu s velkým P, který zahrnuje období od početí až po jeden rok věku dítěte, je pro vývoj jedince nejzásadnější.

14:50 hod - Laskavý císařský řez aneb jak na operaci s respektem

prof. MUDr. Aleš Roztočil, CSc. - porodnice Jihlava

I při operačním vstupu do života můžeme dát dítěti skutečný pocit bezpečí a jistoty. Bez separace od matky, v úctě, s respektem. V porodnici v Jihlavě dokáží takový přístup rodičkám a dětem dopřát. Proč to nejde i jinde?

Primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Jihlava a náměstek ředitele pro vědu, výzkum a školství. Je garantem gynekologie a porodnictví Katedry zdravotnických studií Vysoké školy polytechnické v Jihlavě. Předseda Jihlavské medicínské akademie a šéfredaktorem Moderní gynekologie a porodnictví. Autor 6 učebnic a spoluautor u dalších 4. Je ženatý, má jedno dítě.


15:30 hod - Proč je stále výhodné rodit i doma

DrS. Jolanda Liebregts - Holandsko - komunitní porodní asistentka

Holandsko je známé vysokým počtem domácích porodů. U nás jsou laickou i odbornou veřejností často považovány za nebezpečné. Co stojí za úspěchem domácích porodů v Holandsku? Jak jsou bezpečné a jsou skutečně tak oblíbené? V čem jsou výhodné a kdy představují riziko? Přednáška s odbornou záštitou profesní organizace UNIPA bude tlumočena do českého jazyka.

Koordinátorka center porodních asistentek v regionu Hertogebosh. Lektorka seminářů pro české porodní asistenteky k rozvíjení jejich autonomie, vedoucí k péči založené na důkazech. Držitelka prestižního ocenění BART AWARD za rozvíjení interdisciplinární spolupráce. Pracuje v porodním centru v Boxtelu se zaměřením na práci v domácnostech klientek. S kolegyněmi mají v péči průměrně 450 žen za rok.


16:50 hod - Úspěchy rodinné politiky Francie

Mgr. Jana Paloncyová, Ph.D.

Jak jsme na tom v oblasti rodičovství a podpory rodiny ve srovnání s jinými zeměmi? Francouzsko je známé kladným přístupem k podpoře rodiny. Co stojí za jejich zvyšující se porodností a v čem je jiné vychovávat dítě ve Francouzsku než v ČR?

Od roku 2001 pracuje ve Výzkumném ústavu práce a sociálních věcí, v.v.i. v oddělení rodinné politiky. Tematicky se zabývá především rodinnou politikou, demografií a sociologií rodiny. V posledních letech se účastnila výzkumných projektů zaměřených na harmonizaci rodiny a zaměstnání, dělbu rolí, mezinárodní srovnání rodinné politiky, demografické chování, sociálně-právní ochranu dětí a předškolní péči o děti.​


17:20 hod - Ze života svobodné školy

Eliška Lukonchik - zakladatelka Sdružené školy Brno

Je současný školní systém skutečně tím nejlepším, co můžeme našim dětem nabídnout? Zvažujete pro své dítě alternativní školu, ale nevíte, co si pod tou vší jinakostí vlastně představit? Jak to v takové skutečně svobodné škole vypadá a co znamená pedagogika s prostorem pro individualitu prozradí zakladatelka jedné takové školy. 

Maminka syna (11). Věnuje se systému One Brain a "alternativním" výchovným a vzdělávacím metodikám. Absolventka kurzu Respektovat a být respektován, kurzu aromaterapie u pana Hádka a řady kurzů s tématikou výchovy, homeopatie, alternativních směrů ve stravování a péči o tělo aj. Zásadní je pro ni partnerský přístup (nejen) k dětem a vzájemný respekt.


17:40 hod - Jaké to je, když máte více dětí?

Laura Mynářová

Přemýšlíte nad dalším dítěte, ale souběžně pochybujete, jestli to vše s více dětmi zvládnete? Říkali jste si někdy, jak to asi dělají v rodinách, kde mají dětí více? O životě, radostech i trablech vícečetné rodiny přijde promluvit maminka i s některými ze svých 5 dětí. Dovíme se, co pro ně bylo těžší, než čekali a co se naopak dá vzládnout levou zadní.

Se svým manželem vychovává 5 dětí. Několik let pracovala v poradně pro ženy, kde řešila osobní poradenství a zodpovídala dotazy internetové poradny. Momentálně se věnuje koučinku, přednáškové činnosti a průběžně svoje vzdělání obohacuje o výcviky, semináře a školení, které může v budoucnu při práci s klientem využít.

 

 


Akce je součástí doprovodných aktivit Festivalu těhotenství a rodiny 7. 5. 2018, nad kterým převzala záštitu poslankyně parlamentu PhDr. Olga Richterová Ph.D.

"Porod je klíčová životní zkušenost. Má velký vliv na navázání vztahu dítěte a rodičů i třeba na rozhodnutí, zda mít další děti. Vážím si každé porodnice, kde k porodům přistupují individuálně a umožňují jejich přirozený průběh, pokud to je možné. Ze zkušeností mnoha žen ale vyplývá, že téměř třicet let po sametové revoluci jsou ženy v naší zemi nuceny podstupovat zákroky, se kterými nesouhlasí, a které jsou někdy i zbytečné (srov. někde rutinně používaný nástřih hráze). Je také značný tlak na urychlování porodů - a to pak vede k jejich medikalizaci. Podporuji možnost informované zodpovědné volby pro každou ženu. Ve velké úctě mám i porodní asistentky jako důležitou profesi mj. pro to, aby lékaři měli čas na komplikované porody a nemuseli se tolik věnovat těm fyziologickým."

Záštitu nad konferencí převzali také 1. náměstek primátora města Brna Mgr. Petr Hladík a náměstek hejtmana JM kraje Mgr. Marek Šlapal. Děkujeme

Partneři

Den těhotenství
Jana Klaclová - +420 774 115 319
E-mail: info@dentehotenstvi.cz

Přihlašte se k odběru novinek o akci: